Iluzija prihvatanja: kako zaista osloboditi prošlosti

Prihvatila sam svoje roditelje takve kakvi jesu,“ rekla je dok je mešala čaj u svojoj omiljenoj šolji sa lavandom na obodu. Njene oči bile su usmerene na šolju, izbegavajući moj pogled. Rečenica je zvučala gotovo pobednički, ali iza nje se krio onaj tihi, dobro poznati prizvuk tuge. Kao terapeut, prepoznala sam ga odmah.

Nije to bilo pravo prihvatanje, već iluzija. Ispod te površine „smirenja“ još uvek su ležale potisnute emocije. Objasnila mi je kako su sada njeni odnosi sa roditeljima „normalni“ i kako je sve „u redu“. Ali depresivna stanja koja su se vraćala sve češće i sve dublje, govorila su nešto drugo.

Setila sam se svojih početaka kao terapeuta. Koliko puta sam i sama verovala u ono što klijent govori – „sve je rešeno“, „sada mi je bolje“. Ali pravi izazov dolazi kada se zagrebe ispod površine, kada u tišini sobe isplivaju priče koje nikad nisu izgovorene naglas.

„Sve sam prihvatila,“ ponovila je tiše, gotovo kao da uverava samu sebe. Zastala sam. Znala sam da moramo krenuti od početka.

Put kroz emotivni lavirint

Unutar nje još uvek je živela slika njene majke – one koja je stalno kritikovala, upoređivala je s drugima, volela idealizovanu verziju ćerke, ali ne i onu stvarnu. Iako je sada retko razgovarala s njom, majka je bila tu – deo nje, usađena u svaki njen gest, svaku misao.

Kako prihvatiti takvu majku? Kako se osloboditi bola koji ostaje?

Priča je kao iz života mnogih žena koje su odrastale uz roditelje koji su se borili sa sopstvenim demonima. Ipak, nije dovoljno samo reći: „Prihvatila sam.“ Da bi se istinski oslobodila, morala je proći kroz sve faze tugovanja, a to nije lak proces.

1. Faza negacije

Na početku, često poričemo da išta nije u redu. „Moji roditelji? Bili su sasvim obični, ništa posebno,“ govorila je dok je nervozno dodirivala dugme na svojoj bluzi. Sećanja su bila zamagljena, emocije potisnute. „Svi su tako odrastali, zašto bih ja bila izuzetak?“

Ali te reči obično skrivaju nešto dublje. Negacija je prva linija odbrane – zid koji nas čuva od bola koji još nismo spremne da osećamo.

2. Faza besa

Kada zid počne da puca, emocije izlaze na površinu – bes, ogorčenost, razočaranje. „Kako je mogla da me stalno kritikuje?“ upitala je, glasom punim frustracije.

„Imala sam samo deset godina, a već sam osećala da nikada nisam dovoljno dobra.“

Ovo je bila faza u kojoj je konačno smela da oseća bes. To je ključni korak – osloboditi se osećaja krivice jer „dobri roditelji“ ne smeju biti predmet našeg gneva. Ali bes je samo deo puta.

3. Faza tuge

Kada bes utihne, dolazi tuga. Ovde su reči suvišne – oči se napune suzama, glas drhti, a tišina u sobi postaje glasnija od bilo kakvog razgovora.

„Ponekad samo želim da me zagrli,“ rekla je kroz suze. „Samo jednom da mi kaže da sam dobra baš ovakva kakva jesam.“

Tuga je najteži deo procesa. Živimo u svetu koji nas uči da je „bolje biti srećan“ i da je tuga znak slabosti. Ali upravo u toj ranjivosti leži ključ. Bez proživljavanja bola, nema istinskog oslobođenja.

4. Prihvatanje

Tek kada se prođu sve faze – od negacije, preko besa i tuge, stiže se do pravog prihvatanja. Ali to nije magičan trenutak. To je proces, unutrašnji rad koji traje.

„Shvatila sam da je moja majka takva kakva jeste,“ rekla je nakon nekoliko meseci. „Njene traume su oblikovale njen život, a ja sam samo deo te priče. Možda nije mogla drugačije.“

To nije bilo opravdanje, već oslobađanje. Prihvatila je da njena majka neće biti onakva kakvu je zamišljala. Prestala je da traži utehu u prošlosti i oslonila se na sadašnjost.

Žensko srce koje leči

Priča ove žene nije jedinstvena. Svaka od nas nosi neku svoju verziju prošlosti. Ali ono što nas sve povezuje jeste snaga da se suočimo sa sopstvenim bolom. Nije lako – put ka prihvatanju je često bolan i iscrpljujući, ali na kraju donosi mir.

Ako osećaš da nosiš teret prošlosti, seti se – ne moraš to da radiš sama. Postoje ljudi, terapije i procesi koji mogu pomoći da pronađeš put ka istinskom oslobađanju.

Ti si vredna toga da tvoja priča ima srećan kraj. 💛

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

trenutno u srbiji,
dostupna širom sveta

prijavi se Ovde

back to top

Hvala ti puno!
USpešno si se prijavila

želiš li ljubavna pisma u svom inboxu?

maldaner ljiljana

Prijavi se ovde

psiholog + mentor i kouc

maldaner ljijana

psiholog i mentor